, ,

Ektoina - cudowny składnik?

marca 06, 2018Pierwszy raz z ektoiną zetknęłam się pobieżnie analizując skład podkładu z filtrem Biodermy, już wtedy ten składnik wydawał mi się bardzo obiecujący. Nie interesowałam się nim zbytnio, dopiero teraz kiedy zostałam zmuszona do poszukiwania preparatów na AZS zaczęłam grzebać czy nie pojawiły się żadne nowości które wspomagają leczenie takiej skóry. Ektoina ma całą masę fajnych właściwości, podobno stosunkowo niedawno opracowaną "tanią" metodę pozyskiwania, mam więc nadzieję że w kolejnych latach pojawi się więcej kosmetyków opartych na tym składniku - na dodatek metoda została wynaleziona przez Polaków! (źródło).
Dlaczego ektoina budzi we mnie tyle emocji? No cóż, im lepiej ją badamy, tym więcej przed nami odkrywa niesamowitych właściwości. 
Pierwszym kosmetykiem w którym znalazłam ektoinę był filtr przeciwsłoneczny i nic dziwnego - w końcu ektoina silnie pochłania promieniowanie ultrafioletowe i chroni DNA przed uszkodzeniami wywołanymi przez to promieniowanie, zapobiega starzeniu wywołanemu przez ekspozycję na słońce (źródło). Wspomaga działanie bariery skórnej, znacznie redukuje TEWL - co jest bardzo istotne przy skórze bardzo suchej i atopowej (źródło, str. 26). 
Oczywiście, jak można łatwo się domyślić, ektoina ma bardzo duży i pozytywny wpływ na nawilżenie skóry - i to jest wpływ długotrwały, nie tylko chwilowy. Nie będę się zagłębiać w czysto medyczne, wewnętrzne korzyści z takiego stosowania ektoiny, myślę że wykraczają one bardzo daleko za moje kompetencje, ale jeśli jesteście ciekawi to polecam przeczytać oficjalną broszurę informacyjną
Jak wygląda bezpieczeństwo stosowania? Również nadzwyczajnie - nie zanotowane zostały żadne efekty uboczne, reakcje nadwrażliwości, podrażnienia po stosowaniu nawet w bardzo alergicznych i wrażliwych przypadkach. Jeśli chodzi o ciążę, okres karmienia piersią i zastosowanie u dzieci to oczywiście nikt takich badań nie prowadzi - w produktach przeciwsłonecznych pojawia się ten składnik i nie zostały zanotowane jakiekolwiek niepożądane reakcje (źródło, str.36
Jestem ostrożna i bardzo uważam na stosowane przeze mnie preparaty, postanowiłam zdecydować się na stosowanie go nawet teraz. 
Minusy? Nie znamy jeszcze wszystkich właściwości tej substancji, badania trwają, mam nadzieję że wszystkie cudowne właściwości się potwierdzą, ektoina okaże się być w pełni bezpieczna. Niewątpliwym minusem jest cena - ektoina jest nadal droga w wytwarzaniu, więc kosmetyki zawierają albo jej śladowe ilości albo są dość drogie (przynajmniej według mnie). 
Najważniejszym minusem, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę szczególnie jeśli korzystamy dodatkowo z innych kosmetyków z substancjami aktywnymi jest to że nie powinno się ich łączyć - ektoina być może część z nich "unieszkodliwia". 
Co ciekawe i ważne dla alergików - poza kremami istnieją również spraye do nosa dla alergików z tym składnikiem i myślę że w tym sezonie to właśnie na nie postawię, mimo że brak jest wystarczających danych.

Sama od jakiegoś czasu używam kremu Ectoskin P7 - zawiera on 7% ektoiny i jego działanie jest dość spektakularne. Błyskawicznie redukuje świąd i znacznie przyśpiesza regenerację naskórka, moje zmiany na ramionach przypominają nieco te powstające pod  wpływem słońca, sterydy pomagały mi słabo, a Ectoskin działa prawdziwe cuda. Drugim preparatem na rynku zawierającym ektoinę jest Heel Dermaveel - niestety i jeden i drugi jest stosunkowo drogi, więc używam oszczędnie.

Słyszałyście kiedyś o tym składniku? Miałyście już okazję coś stosować? 

Mogą również Cię zainteresować:

1 komentarze

  1. Kompletnie się nie znam na składnikach kosmetyków także zazdroszczę wiedzy i z chęcią przeczytałam Twój post :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie Wasze uwagi i wsparcie, które daje mi niesamowicie dużo motywacji. Nie zdajecie sobie nawet sprawy jak bardzo pomaga mi to, że jesteście tutaj ze mną i mi kibicujecie, jeszcze raz bardzo mocno DZIĘKUJE!
Jeśli masz na to ochotę, możesz zostawić link do swojego bloga.
Proszę o zachowanie kultury.

Obserwatorzy

Łączna liczba wyświetleń