, ,

Kosmetyki na które powinnyśmy uważać w ciąży

stycznia 17, 2018

Różne są podejścia kobiet które właśnie dowiadują się o tym że są w ciąży, różna jest świadomość dotycząca tego co można a co nie w tym okresie. Pierwszy trymestr jest dość wyjątkowy, w tym okresie mimo że zarodek jest mikroskopijny dochodzi do organogenezy, przez co jest bardzo duża wrażliwość na mogące zaszkodzić czynniki. 
Z jednej strony mamy substancje o potencjalnie szkodliwym działaniu, z drugiej substancje których unika się na wszelki wypadek. Na co powinnyśmy uważać w ciąży?


Witamina A

Jeśli leczymy się doustnymi retinoidami to raczej już wiemy o tym że absolutnie nie możemy pozwolić sobie na ciążę w okresie ich stosowania, również przez jakiś czas pod odstawieniu, ale tutaj już należy skonsultować się z lekarzem. Retinoidy mają bardzo silne działanie teratogenne i mimo że na chwilę obecną badania dotyczące podania na skórę są bardzo nieliczne i raczej sugerują względne bezpieczeństwo (źródło) to jednak lepiej sobie odpuścić stosowanie takich kosmetyków jak na przykład Redermic R. Oczywiście, stosowaniem kosmetyków, które mają niewielkie ilości słabych pochodnych wit. A raczej nie powinny mieć jakiegokolwiek wpływu, odpuściłabym jedynie te w których są głównym składnikiem. 

Kwasy

Jestem zdania że te dziewięć miesięcy, a w szczególności pierwsze trzy powinnyśmy pozbyć się kosmetyków opartych na kwasach i większość osób podejmujących się tego tematu jest podobnego zdania. Częstym argumentem jest możliwe przenikanie kwasów przez skórę i niewiadomy wpływ na rozwijający się zarodek, ale osobiście uważam że taki wpływ jest znikomy, natomiast o wiele bardziej niebezpieczne są nieprzewidziane reakcje skóry w tym okresie. Przez burzę hormonalną która przetacza się przez nasz organizm reakcje cery są całkowicie nieprzewidywalne i stawiałabym na pręgierzu kosmetyczki wykonujące zabiegi z silnymi kwasami u ciężarnych - potem są przypadki silnych podrażnień, schodzenia skóry, reakcji alergicznych. Warto również przypomnieć że ciężarne mają znacznie większe ryzyko pojawienia się przebarwień. Najbezpieczniejsze jest odstawienie takich preparatów na cały okres ciąży i połogu (a idealnie dopóki burza hormonalna nie ustąpi)


Przenikające filtry UV

Niestety te najwygodniejsze w stosowaniu i występujące powszechnie filtry są w stanie przenikać barierę skórną i przechodzić przez łożysko (źródło), nie ma zbyt wielu badań, ale te istniejące na zwierzętach pokazują że mogą mieć one wpływ na rozwój zarodka i jego układ endokrynologiczny (źródło). Co najgorsze - filtrować w ciąży powinno się jeśli nie chcemy mieć przebarwień, a te przenikające są ciężkie do wyeliminowania - występują powszechnie również w kremach i kosmetykach kolorowych. 


Olejki eteryczne 

Ze względu na naszą malutką wiedzę na temat pełnego składu i całości działania olejków eterycznych na ludzki organizm są one raczej przeciwwskazane w pierwszym trymestrze ciąży - nawet kosmetyki przeznaczone specjalnie dla ciężarnych oparte na olejkach mają takie zastrzeżenie. Część olejków eterycznych jest dozwolona do stosowania w drugim i trzecim trymestrze, ale wszystko oczywiście z umiarem. 

Kosmetyki wybielające

Zawierają składniki które potencjalnie mogą przenikać przez skórę, na dodatek przez swój sposób działania uwrażliwiają już podatną skórę na działanie słońca.

Serum na wzrost rzęs

Oczywiście nie chodzi o te najzwyklejsze oparte o naturalne olejki i nieszkodliwe roślinne ekstrakty, chodzi o te najbardziej popularne i najskuteczniejsze - Revitalash, Activlash, Long4Lashes i wszystkie zawierające Bimatoprost i jego odpowiedniki. Bimatoprost jest lekiem na jaskrę, którego skutkiem ubocznym jest szalony wzrost rzęs i to właśnie wykorzystują producenci odżywek. Bimatoprost jako lek ma kategorię C, czyli ma zdolność przenikania do mleka, nie znalazłam informacji o przenikaniu przez łożysko i potencjalnym wpływie na rozwijający się płód, aczkolwiek zaleca się ostrożność. 

Konserwanty

Zaleca się unikanie produktów silnie konserwowanych, z drugiej strony znajdziemy takich bardzo niewiele na sklepowych półkach. Możemy wybierać te w których stosowane są bezpieczniejsze konserwanty i te dopuszczone w kosmetykach ekologicznych, aczkolwiek sama nie jestem zwolenniczką unikania ich za wszelką cenę - kosmetyki czymś konserwowane muszą być. 


Silnie pachnące kosmetyki mogą wywoływać nudności i ból głowy w tym wrażliwym okresie, aczkolwiek stosowanie ich nie jest absolutnie przeciwwskazane i zależy od naszej indywidualnej wrażliwości. 
Najbardziej restrykcyjne podejście zakłada całkowite odejście od gotowych, rozbudowanych składów kosmetyków drogeryjnych, absolutnie najbezpieczniejsze jest postawienie na sprawdzone półprodukty i oleje naturalne, które w większości mogą być spokojnie stosowane. Osobiście nie wydaje mi się koniecznym stosowanie aż tak bardzo restrykcyjnego podejścia, natomiast odradzałabym eksperymentowanie z nowymi kosmetykami - skóra w tym okresie ma znacznie większą podatność na alergie. Odrzuciłabym również te o najbardziej paskudnym składzie i w miarę możliwości kusiła się na najprostsze odpowiedniki. 

Co Wy sądzicie? Zmieniacie swoją pielęgnację w przypadku ciąży? Jakie podejście jest Wam bliższe?

Mogą również Cię zainteresować:

6 komentarze

 1. Ja z pewnością wyeliminowałabym i potencjalnie szkodliwe i te "na wszelki wypadek" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A jakie jest Twoje zdanie na temat farbowania włosów w ciąży?

  OdpowiedzUsuń
 3. Teoretycznie lepiej pewnie byłoby unikać wdychania i kontaktu ze skórą głowy, sama w poprzedniej ciąży farbowałam, wtedy jeszcze mogłam. Trzeba uważać na większe ryzyko alergii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatny post, szczególnie dla nieuświadomionych :) Dodam, że najbardziej trzeba uważać na olejki tymiankowy, szałwiowy i rozmarynowy z tego co się orientuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. a moze jakies konkretne propozycje co stosowac jakie kosmetyki> jakis lekki krem nawilzajacy pod makijaz, konkretny filtr?dziekuje z gory

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie Wasze uwagi i wsparcie, które daje mi niesamowicie dużo motywacji. Nie zdajecie sobie nawet sprawy jak bardzo pomaga mi to, że jesteście tutaj ze mną i mi kibicujecie, jeszcze raz bardzo mocno DZIĘKUJE!
Jeśli masz na to ochotę, możesz zostawić link do swojego bloga.
Proszę o zachowanie kultury.

Obserwatorzy

Łączna liczba wyświetleń